Rozmanité pružiny – typy a produkce

Posted on 22/06/2018 11:03am

Pružiny jsou přitomné skoro všude. Různorodé stroje a vynálezy nefungují bez nějakého druhu pružiny – jsou nezbytné například v autu, hudebních nástrojech a dokonce také v pojistnéch ventilech. Proto nyní celá řáda podníku se věnuje výrobě a prodeji pružin – je možné být jistým, že vždycky se najde kupující. O typech pružin je napsaných i hodně technických článků a učebnic.

Pružiny
Author: Jannis
Source: http://www.flickr.com
Nyní pružiny jsou dělené podle mnohých vlastnosti: kovu (nebo jiných hmot), tvaru a praktického použití. Zcela jiné funkce splňuje tř. pružina listová a zkrutná. Většinou velké množství nabídek rozmanitých pružin je umožňované nejznámějšími a kvalitními výrobcmi, kde výroba je vysoce automatizovaná. Dle tvaru můžeme uvádět pružiny zkrutné, listové, válcové, točné, soudkovité a jiné; nejčastěji používané materiály jsou rozmanité slitiny oceli (nejednou nerezavějící), měď, cinová bronz i nekovové materiály – např. gumové anebo zatížené smykem; jsou to takzvané pryžové pružiny. V tomto ohledu je široký výběr nabídek a pokud nezbytné je použití pružiny v nějakém mechanismu, nejefektivnějším způsobem je zvolit pouze ty dobré a nejodolnější - www.Použití pružin moc záleží na jejich rozměr, tvary a látku. Moc pozoruhodným příkladem pružiny je talířová, jež úplně nevýpadá jako běžně pochopená pružina – místo specifického tvaru roztažené spirály je několik tlustých kroužků. Jsou nezbytné jako části pojistních ventilů, brzd a do obráběcích strojů. Jejich látka je obvykle nerezová buď speciální pružinová ocel.
Talířové pružiny jsou docela odolné na zničení. Jiný pozoruhodný druh pružiny je pružina rovná, které příkladem je listová pružina nacházejicí se v automobilu a tradičních hodinkách – může být vyráběná z plechu buď pásky a jeji tvary jsou rozmanité – tř. jednoduchá tyč z vhodné oceli může být takovou pružinou. Nejobvyklejší jsou pružiny zkrutné a tážné – jejich tvary jsou příblížné tím, které mnoho lidí zná jako části hráček nebo propisek.

Zajímavé je i to, že v současné době na pružinách celá řáda lidí spí každodenně – jsou docela nejednou používané v postelech a rovněž mají moc různorodých tvaru a rozměrů; díky ním postel se nepoškodí kromě vrtění v posteli, a spící osoba se neponoří. Nyní docela pozoruhodné výsledky jsou proveditelné díky moderním pružinám, které zaručují lepší pohodlí.

Tags: spirálová, kuželové, látky, vinuté, matrace